ÜRÜNLER

Atmosfer Kontrollü Soğutma Sistemi

Atmosfer Kontrollü Soğutma Sistemi’nde, genellikle oksijen seviyesi düşürülerek ve genellikle karbondioksit seviyesi yükseltilerek uygulanan bir depolama tekniğidir.

 

Özellikle kuru meyveler, kuru incir üzerinde kullanılabilir. Kuru meyve üzerindeki kurtçukların ölmesi için oksijen ortamdan çekilir. Nemlendirme işlemiyle de meyvedeki ağırlık azalmasına sebep olan nem kaybı önlenir. Kontrollü atmosfer koşullarındaki birçok ürün diğer soğutma sistemlerine göre 2-4 kat daha uzun bir süreyle depolanabilir.

 

Atmosfer Kontrollü Soğutma Sistemi için gerekli olan ek cihazlar:

 

Azot Jeneratörü

Azot Jeneratörü, çevredeki havadan saf azot üretir. Havayı filtresinden geçirerek azotu tutar ve kalanını dışarıya atar. 

Soğuk hava odasında oksijen miktarı azalırsa solunum geciktirilir ve önemli gıda maddelerinin yanması azalır. Gıda maddelerini ve kaliteyi koruyabilmek için oksijen miktarı en düşük düzeye (Alçak Düzeyli Oksijen – ADO) indirilir.

 

Azot Jeneratörü, yüksek ölçekli MKE (Moleküler Karbon Elek) değerine sahip olan iki kaptan oluşur. Moleküler elek belli bir süre zarfı boyunca ve belli bir basınca kadar azot moleküllerini emer. Bir kap, doyma noktasına ulaştıktan sonra, sistemde otomatik olarak vana yardımıyla diğer kap devreye girer. Emilen oksijen molekülleri dışarı üflenir ve doymuş kabın basıncı alınarak yeniden kullanıma hazırlanır. 

 

Bu sayede yüksek güvenilirlik ve uzun kullanım süreci sağlanır.

 

Karbondioksit Tutucu

Karbondioksit Tutucu, soğuk hava deposundaki CO2 değerlerini kontrol eder.

 

Tutucu vasıtasıyla ortamdaki hava yönlendirilir ve CO2’den arıtılır.

 

Solunumda O2 kullanılır ve CO2 ortaya çıkar. CO2 fazlası ürünlerde kalıcı hasarlara yol açabileceği için ortamdan uzaklaştırılması oldukça önemlidir. Bütün ürünler farklı miktarlarda CO2 üretir ve her bir ürünün CO2’ye hassasiyeti değişkenlik göstermektedir. Sistemde, merkezi bir gaz arıtma ekipmanı kullanılır. Farklı birçok sebze ve meyve tek bir soğuk hava deposunda saklanabilmektedir.

 

Karbondioksit Tutucu’da bulunan aktif kömür, CO2 moleküllerini emer. Aktif kömürden geçen hava CO2’den arındırılır ve tekrar soğuk hava odasına gider. Bu şekilde soğuk hava odası CO2’den arındırılmış olur.